SUBMUKÓZNÍ MYOM

Myom je nezhoubný tumor pocházející ze svaloviny děložní. Submukózní (tj. podslizniční) myom se nejčastěji projevuje silným a dlouhým menstruačním krvácením. Může být, podobně jako polyp, i příčinou sterility.
Submukózní myom rozdělujeme podle klasifikace Evropské společnosti pro hysteroskopii (ESH) do 3 skupin. Z tohoto rozdělení vyplývá i jejich operační řešení a jeho náročnost.

Stupeň 0. – myom se vyklenuje jako kulička celým svým objemem do dutiny děložní.Takový myom(není –li příliš velký) může být odstraněn v jedné fázi bez rizika.

Stupeň I.- Myom zasahuje do dutiny děložní více jak 50%, ale jeho podstatná část je ve stěně děložní. Myom odstraňujeme nejčastěji ve dvou fázích – v první je resekována část myomu, která je v dutině děložní, ve druhé fázi – nejčastěji po následujících menses, se zbylá část myomu sama vyklene do dutiny děložní – a je bezpečně odstraněna.

Stupeň II. – myom zasahuje do stěny děložní více než 50%. Tento typ myomu je k operačnímu řešení spíše nevhodný. Pokud se přesto k výkonu přistoupí je možno ho bezpečně provést pouze ve 2 a více fázích .

ZÁKLADNÍ POJMY  
LAPAROSKOPIE  
PÁNEVNÍ BOLEST  
NEPLODNOST
MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ  
GYNEKOLOGICKÝ ZÁNĚT  
ENDOMETRIÓZA  
CYSTY VAJEČNÍKŮ  
DĚLOŽNÍ MYOMY  
HYSTEREKTOMIE  
ONKOLOGIE  
HYSTEROSKOPIE  
DĚLOŽNÍ POLYPY  
SUBMUKÓZNÍ MYOMY
SEPTUM DĚLOHY  
ABLACE ENDOMETRIA  
O NÁS  
PORADNA