ENDOMETRIÓZA

Endometrióza je nejčastější onemocnění žen ve fertilním věku. Jedná se o přítomnost tkáně normálně se vyskytující v dutině děložní, endometria, mimo tuto „domovskou“ lokalitu. Nejčastěji na pobřišnici či orgánech malé pánve (vaječníkách, méně často i střevních kličkách, močovém měchýři), ale může se vyskytovat prakticky kdekoliv.

Četnost výskytu mezi ženami v reprodukčním věku má dle literárních zdrojů značné rozpětí, střízlivý odhad odpovídá cca 14%. Hlavními klinickými projevy endometriózy jsou bolest (periodicky se opakující či stálá pánevní bolest, bolestivá menstruace, bolest při pohlavním styku, bolest při defekaci atd.) a sterilita.
Základní diagnostickou metodou ke zjištění endometriózy je laparoskopie. Léčba endometriózy je chirurgická a farmakologická (hormonální, analgetická). Vzhledem k charakteru onemocnění (recidivující, s opakovanou manifestací klinických obtíží často i po či během léčby) je obvykle léčba dlouhodobá a je nutné ji kombinovat.

Naše pracoviště poskytuje komplexní péči pro ženy trpící touto chorobou. Endoskopické oddělení se zabývá dlouhodobě chirurgickou léčbou, k ošetření ložisek endometriózy má k dispozici jako jedno ze dvou pracovišť v České republice i laser.
Lékaři pracující na endoskopickém oddělení a účastnící se většiny operací pacientek s endometriózou, zajišťují i další ambulantní sledování a léčbu v rámci endokrinologické ambulance kliniky. Na naší klinice rovněž působí Centrum asistované reprodukce (CAR), které zajišťuje další management u žen s endometriózou, jejichž dominantním problémem je sterilita.

ZÁKLADNÍ POJMY  
LAPAROSKOPIE  
PÁNEVNÍ BOLEST  
NEPLODNOST
MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ  
GYNEKOLOGICKÝ ZÁNĚT  
ENDOMETRIÓZA
CYSTY VAJEČNÍKŮ  
DĚLOŽNÍ MYOMY  
HYSTEREKTOMIE  
ONKOLOGIE  
HYSTEROSKOPIE  
DĚLOŽNÍ POLYPY  
SUBMUKÓZNÍ MYOMY  
SEPTUM DĚLOHY  
ABLACE ENDOMETRIA  
O NÁS  
PORADNA